Şemsi Sarp 61 Takipçi | 7 Takip
Bumerang - Yazarkafe
08 11 2016

Vitamin Deposu Olan Altı Bitki

 

Hayatımızda Meyve ve sebzenin yeri yatsınamaz . Bu on meyvenin lezzetli ve sağlıklı olduğu kadar enerjimiz için ve metebolizma nın doğru çalışmasında büyük bir rolü var . Sebze ve meyve günlük her insanın yemesi gerekiyor.

http://semsisarp.blogspot.com

Altın çilek : Ekşimtırak tadıyla altın çilek tam bir mineral ve vitamin deposudur . İçinde barındırdığı kalsium ve c vitamini sayesinde tam sağlık iksiri. Altın çileğin  100 gramı bedenin ihtiyacı olan kalsiyum ve c vitaminini karşılar .

Domates: Likopen  içeren sağlığımız için en önemli gıdaları barındıran bir meyvedir hepimiz sebze olarak biliriz . Likopen cildimizin güneş tarafında korunması için tam zırh gibidir onun için domatesi tam mevsiminde tüketmek önemlidir . Domatesin içerdiği vitaminler A ,B1,B2 ,C,ve E vitaminidir . Ayrica Lif den zengin olan domates Potasyum folik asit ,lutein niasin ve biotin içeriğiyle vitamin hapından farkı yoktur.

Kuşburnu : C vitamini açısından zengin olan kuşburnu çiğ olarak değil de pişmiş olarak tüketildiğinde c vitamini tam bir iksir haline gelir onun için çayını demleyerek değilde kaynatarak tüketmek daha faydalı olacaktır . Kuşburnu reçeli iyi bir alternatiftir.

Lahana : Türkiyede lahana çok sevilen bir sebzedir dolması kabuskası çorbası yapılır Kalorisi çok düşüktür zayıflamak için ideaidir . Lahana bir C Vitamini deposudur Ama C vitamini piştikçe artar . Çinko eksikliği olan kişilerde lahanadan faydalanır . Lahana bol miktarda lif ve magnezyum içerir bu sayede romatizmalı olanlar diyetlerine ekleyebilir . k Vitamini en çok lahanada bulunur ayrıca niasin pridoksin, riboflavin ,tiamin , sodyum , potasyum , manganez , fosfor içerir .

Kabak : Kabak düşük kalorisi ile şekeri dengeler ve kalb ve akciğer için faydalıdır .İçerisinde barındırdığı magnezyum kemik sağlığ için faydalı . Mineral açısından zengin potastum  , çinko, demir , fosfor , ve C vitamini .Pehrizli olanlar bol bol kullanmalı .

Kırmızı Biber : C,K,P Vitamini ve Beta-Koroten içeriğyle bir ecza deposudur .Sindirim ve romatizmada faydalı iken kalb ve cilt hastalıklarına tetikleyici olabilir muhatabları dikkat etmesi gerekir .

Kaynak:Şemsi Sarp 

64
0
0
Yorum Yaz